Jak Polacy rezerwują wizyty w ulubionych salonach branży beauty

Jak Polacy rezerwują wizyty w ulubionych salonach branży beauty? Wyniki badania konsumenckiego Kantar na zlecenie Booksy

Najważniejsze czynniki, którymi klienci kierują się podczas wyboru salonu to atrakcyjne ceny, pozytywne doświadczenia związane z danym miejscem i jakość oferowanych usług. Te i wiele innych cennych informacji dotyczących preferencji i nawyków klientów branży beauty poznaliśmy dzięki kompleksowemu badaniu konsumenckiemu, przeprowadzonemu przez firmę badawczą Kantar na zlecenie Booksy, polskiej firmy oferującej aplikację do rezerwacji wizyt w branży beauty.

Preferencjom i nawykom klientów branży beauty przyjrzeć się bliżej postanowiła polska firma oferująca aplikację do rezerwacji wizyt, Booksy. We współpracy z firmą Kantar przeprowadzone zostało kompleksowe badanie konsumenckie, skupiające się na czynnikach determinujących postawy konsumentów, zarówno w zakresie poszukiwania oraz wyboru salonu branży beauty, jak i samego procesu umawiania wizyty. Grupa respondentów w przedziale wiekowym 18-55 lat składała się z osób regularnie – co najmniej raz na przestrzeni 2-3 miesięcy – korzystających z usług salonów fryzjerskich, kosmetycznych, SPA, masaży lub fizjoterapii. Dzięki badaniu ujawniono, czym konsumenci kierują się podczas wyboru miejsca wykonania usługi, jakie rekomendacje mają dla nich największe znaczenie i z jakiego powodu odwiedzają salony branży beauty.

Planując wizytę klienci biorą zwykle pod uwagę 2-3 miejsca, które znają najlepiej. Do swojego ulubionego, odwiedzanego regularnie salonu bardziej przywiązane są jednak kobiety – to one skłonne są czekać dłużej lub wybrać mniej dogodny termin wizyty, aby odwiedzić wybrany wcześniej salon. Kobiety są jednocześnie bardziej skłonne do sprawdzania i poszukiwania nowych miejsc w branży. Częściej niż mężczyźni sięgają również po aplikację do umawiania wizyt, takie jak Booksy. Panowie wykazują natomiast większe skłonności do spontanicznego odwiedzenia salonu, bez uprzedniego umówienia wizyty.

W jaki sposób konsumenci dokonują wyboru salonu? Badanie wskazało trzy najważniejsze czynniki, którymi kierujemy się podczas podejmowania decyzji. Wśród nich dominują atrakcyjne ceny (39% respondentów), pozytywne doświadczenia związane z danym miejscem (36%) oraz jakość usług (35%). Dla mieszkańców dużych miast istotna jest również lokalizacja salonu, która odgrywa znacznie mniejszą rolę w przypadku mniejszych miejscowości. Badanie wskazało również źródła, w których klienci poszukują informacji o wybranych miejscach. Wśród nich dominują przede wszystkim rekomendacje znajomych i przyjaciół, rekomendacje w wyszukiwarkach i na stronach internetowych oraz rekomendacje znajdujące się w mediach społecznościowych. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni poszukują opinii oraz informacji o salonie przed wizytą.

Respondenci zostali również zapytani o powody, dla których odwiedzają salony branży beauty. Dla większości z nich dbanie o siebie i swój wygląd stanowi niezwykle ważny aspekt. Klienci deklarują, że korzystają z zabiegów beauty, ponieważ lubią czuć się atrakcyjnie pośród innych osób, jednak o swój wygląd dbają głównie dla siebie samych.

O BOOKSY

Booksy to polski startup założony w 2013 r. z siedzibą w San Francisco, oferujący platformę do rezerwacji wizyt online dla użytkowników i program do rozwijania biznesu dla usługodawców. Dzięki aplikacji i stronie Booksy.com użytkownicy m.in. Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Brazylii, RPA i Polsce mogą rezerwować wizyty online u swoich ulubionych fryzjerów, barberów i kosmetyczek, a od niedawna także w nowych kategoriach, utworzonych na rynku polskim, takich jak finanse czy telekomunikacja. W 2020 roku firma połączyła się z Versum, tworząc kompleksowe narzędzie do zarządzania salonami urody, obecne w ponad 100 krajach na całym świecie. W wyniku fuzji obu firm, powstanie największy na świecie marketplace dla branży hair&beauty z którego tylko w 2021 skorzysta blisko 13 milionów klientów salonów fryzjerskich, gabinetów kosmetycznych oraz SPA.